שרותים
חדשות 
 

 


קצת לגבי השוק...

 
קצת לגבי השוק (סקירה הראל פיננסים )
העצה המרכזית נותרה-לא להגדיל סיכונים  ■ ירידה בתחזיות הצמיחה בעולם מובילה להמשך חששות המשקיעים ולהמשך תנודתיות לכל החששות של המשקיעים בישראל נוספה המתיחות בדרום שעלולה להקשות על הפעילות הכלכלית להערכתנו, התאמת המחירים לתחזיות החדשות מוגזמת לשלילה.
ירידות בתחזיות הצמיחה בארה"ב ובעולם
החשש המרכזי שמטלטל את שווקי ההון בכל העולם ובעיקר בארה״ב הינו גלישה למיתון. במוקד החשש עומד חוסר האמון בדרג המדיני ובפוליטיקאים שלא מצליחים למצוא פתרון פיסקאלי מוסכם על רקע מדיניות מוניטארית מרחיבה מאוד. חוסר האמון הכללי בא לידי ביטוי במדדי המניות בשבוע החולף אשר השילוב בין 4% בדאו ג'ונס ליותר מ 8% במדד הדאקס הגרמני שסבל בנוסף לחשש מהצמיחה העתידית גם מהקיפאון, אותן משדרות מדינות אירופה ובראשן גרמניה וצרפת, בפתרון הבעיות הנובעות ממדינות ה PIIGS.בצד השני של האוקיינוס, תשואת האג"ח ל- 10 שנים בארה"ב ירדה בשבוע האחרון עד ל-1.98% ובהמשך נסגרה קצת מעל 2% דבר שמשדר מה חושב שוק האג"ח על הצמיחה העתידית, הערכה שאיננו שותפים לה .
שוק המניות - כדאי לשם לב למדד הפחד (VIX) שעלה בחדות וחזר לרמות שראינו בספטמבר 2008 , אנחנו אומנם לא בשיא אבל עדיין ניתן ללמוד על עוצמת הפחד בשווקים. נראה כי לעוצמת הפחד משקל גדול יותר מאשר לרמות המכפילים, אלו עומדות על 11 במדד ה- S&P ,רמה היסטורית מאוד נמוכה. מטבע הדברים מגזר הבנקאות סופג את רוב החששות ונסחר במחירים המשקפים תחזיות עגומות לגבי עתידו וזאת על אף שמצב הבנקים וחוסנם הפיננסי שונה באופן מהותי מזה שהיה בשנת 2008. על רקע התנהגות הבנקים הודיע בנק אוף אמריקה (שנסחר ב- 0.3 על ההון) על תוכנית פיטורי כ-3500 עובדים במיידי ועוד 10000 שהם כ- 3.5% מכוח האדם שלו זאת על מנת להתאים את עצמו למציאות החדשה.
השוק המקומי : המתיחות בדרום נוספה למשוואה
בנוסף לסערה בשווקי העולם והשפעתה עלינו, קיבלנו בשבועות האחרונים תזכורת כואבת למצב הביטחוני הרגיש באזורינו, דבר שגורם למתיחות נוספת בשווקי המניות והאג"ח הקונצרני. בעקבות האירועים, לא רק שלא יקטן תקציב הביטחון אלא זה עלול גם לעלות כצורך בבניית גדר בגבול הדרומי ועיבוי ההגנה על האיזור. על סמך ניסיון העבר, מתיחות צבאית מוגבלת בזמן בד"כ משפיע באופן מינורי על הכלכלה ועל שוק ההון אם בכלל. היום ראינו דוגמא לרמת העצבנות בשוק שנע במהירות בין התמקדות במחירי הנכסים אשר על פניו נראים נוחים, לבין החשש מהעתיד.