שרותים
חדשות 
 

 


קצת לגבי השוק...

 

קצת לגבי השוק (סקירה-הראל פיננסים )
המשקיעים מקבלים איתותים חיוביים מהעולם■ לאחר שהגזרה החמה באירופה היתה איטליה, השבוע דווקא יוון בכותרות ובאופן חיובי כלפי המשקיעים ■ המשך דו״חות חיוביים של חברות בארה״ב לצד החשש מתקרת הגרעון ■ אצלנו, חששות באפיק הקונצרני מהמשך ניסיונות מצד בעלי החברות להגיע להסדרי חוב
צפירת הרגעה
לאחר שהגזרה החמה באירופה היתה איטליה וחובותיה, השבוע דווקא יוון בכותרות ובאופן חיובי כלפי המשקיעים. נראה כי מדינות גוש היורו הגיעו להבנות ולפתרון ביוון ובעיקר לניסוח מחדש של המילה default. הפתרון המוצע כולל:
1.הכפלת הסיוע ליוון (מכספי מדינות גוש האירו וקרן המטבע הבינלאומית) בתמורה לביצוע התוכנית הפיסקלית שיוון התחייבה אליה .
2.מועד פירעון ההלוואות שניתנו ליוון, אירלנד ופורטוגל יוארך ל-15 שנים והריבית תופחת ל-3.5 אחוזים (ועל ידי כך יקטנו צרכי המימון של מדינות אלה בשנים הקרובות), צריך לזכור שהמדינות לא יכולות לגייס בתשואות שבהן נסחרים האג״חים שלהן.
3.הגמשת השימוש בקרן החילוץ האירופאית (EFSF), כך שתוכל לרכוש אג״ח ממשלתיות בשוק המשני (ובכך תתמוך באג״ח של מדינות כמו ספרד ואיטליה במקרה של התקפה ספקולטיבית עליהן). הקרן גם תוכל להעניק קווי אשראי ולהלוות כספים לממשלות שיצטרכו לתמוך במערכת הבנקאית במדינות השונות (במקרה שבנקים יספגו הפסדים כבדים כתוצאה ממשבר החובות של יוון ומדינות אחרות).
4. 90 בנקים גדולים באירופה יחליפו את האג״ח של יוון שברשותן לאג״ח ארוכות-טווח, תוך הכרה בהפסדים בסכום כולל של 21 מיליארד אירו. הצעדים נתפסו כחיוביים מאד על ידי השווקים הפיננסים, אם כי הצלחתם במניעת התפשטות המשבר בגוש האירו עדיין לא מובטחת ומידה רבה של חוסר וודאות עדיין נותרה.
למרות החשש, השווקים הפיננסים אהבו את הפתרון ותשואות האג״ח של המדינות ״הבעייתיות״ ירדו בחדות (וחזרו לרמה שהיו בה לפני כחודש, לפני החרפת המשבר). כך, למשל, התשואה על אג״ח של יוון לשנתיים ירדה מ- 40 אחוזים ל- 27 אחוזים. לצד ירידת התשואות ביוון, פורטוגל ואירלנד, דווקא באיטליה וספרד התשואות עלו במעט וזאת עקב אי התייחסות לעזרה עתידית להן .