שרותים
חדשות 
 

 


קצת לגבי השוק...

קצת לגבי השוק (סקירה-הראל פיננסים )
למרות המצב הבעייתי והסוער ביוון אין אנו צופים כי תהיה ביוון פשיטת רגל ■ האי וודאות הגדולה תמשיך ללוות אותנו בשבועות הקרובים, כך שסביר שהשוק ימשיך להיות תנודתי ■ עליית התשואות באפיק הקונצרני נובעת, להערכתנו, בעיקר מפדיונות הציבור ולא מהרעה דרמטית במצב החברות
גיבורת השבוע של השווקים הפיננסים היא קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. במבט לאחור, ייתכן כי העמדה החדשה שהציגה האישה החזקה באירופה תקנה לה מקום בהיסטוריה, כמי שהצליחה למנוע זעזוע קטלני נוסף בשווקים נוסח 2008. בניגוד לעמדות הנוקשות שהציגה גרמניה מול יוון בתקופה האחרונה ולמאבקי הכוח שהיא ניהלה עם הבנק המרכזי האירופי (ECB), מרקל בעצם אמרה בסוף השבוע כי כל עוד היא מכהנת בתפקידה, אירופה לא תספק לשווקים "ליהמן ברדרס 2". פשיטת הרגל של בנק ההשקעות האמריקאי הענק בספטמבר 2008 הובילה לירידות חדות בבורסות כל העולם ולהשלכות קשות מנשוא על השווקים הפיננסיים ועל הכלכלה הריאלית שנקלעה למיתון. "כולנו עברנו את ליהמן ברדרס. אני לא מוכנה שאיום כזה יגיע מאירופה. לא ניתן יהיה לשלוט בהשלכות של פשטת רגל של יוון", אמרה מרקל.
מה זה אומר? העמדה של מרקל עלולה לעלות לה בהפסד בבחירות, אך אם נתרכז לרגע באספקטים הכלכליים, היא בעצם נסוגה מהדרישה של גרמניה בשבועות האחרונים לחייב משקיעים פרטייםלהשתתף בשיקום יוון ולא רק את הכלכלות הגדולות ביבשת. בעצם מרקל מודה כי כל שינוי בעניין האג"ח היווני שאינו קובע פריסת חובות מוסדרת (להערכתנו, זה הפתרון שיתקבל בסופו של דבר), משמעותו המעשית היא דיפולט ואירופה לא רוצה שמדינה כלשהי בגוש היורו תגיע לדיפולט. היום התכנסו שרי האוצר של אירופה לפגישה נוספת בעניין היווני, אך נראה כי המועד החשוב הקרוב הוא 11 ביולי שעד אליו אמורות להתקבל הכרעות בסוגיית הסיוע ליוון. אין מה לצפות שכל הבעיות יפתרו בחודש הקרוב וסביר יותר להניח שסוגיית יוון תרחף מעל השווקים לפחות בשנה הקרובה .
ההשפעה של יפאן
אגב, במידה רבה ייתכן כי הורדת תחזית הצמיחה בעקבות נתוני המקרו האחרונים קשורה למתרחש ביפאן לאחר רעידת האדמה והצונאמי. יפאן הפסיקה לספק חומרי גלם רבים בצעד המשליך על ענפים שלמים, כמו תעשיית הרכב שהאטה. ואולם, כעת נראה שצוואר הבקבוק הזה מתחיל להשתחרר וייתכן שברבעון השלישי נראה שיפור מסוים בצמיחה בארה"ב ובעולם.