שרותים
חדשות 
 

 


קצת לגבי השוק...

    

   קצת לגבי השוק...(סקירה הראל פיננסים )

השבוע החולף בשוק ההון הישראלי היה קיצוני יותר מכל השווקים הפיננסיים בעולם. בעוד שבעולם לא נרשמה דרמה באג״ח הקונצרני, בשוק המקומי הוא רשם ירידות תלולות; מרווחי הקונצרני בעולם נשארו כמעט ללא שינוי ובתל אביב קשה להאמין כמה הם נפתחו. בעוד שבעולם רשמו שוקי המניות ירידות קלות (יחסית), המניות בישראל ירדו כמעט ללא אבחנה מדי יום (למעט יום חמישי). האג״ח הממשלתי הישראלי, בעיקר הצמוד, ירד וגם הסיבה לכך היתה כמעט ייחודית בנוף הכלכלי העולמי - העלאת הריבית ב-0.25% ביום שני האחרון.

למה ייחודי? כי בעולם המפותח איש כבר לא מדבר על העלאת ריבית בשנה הקרובה ונראה כי גם ברוב השווקים המתעוררים לקחו הבנקים המרכזיים פסק זמן לאחר שהריביות שם כבר עלו לרמות גבוהות יחסית. אם היינו צריכים עדויות לכך שאנו כבר בעיצומה של מגמת ההאטה בתנופה הכלכלית, הרי שקיבלנו אותה בשבוע החולף. האחרונים,.

אז זה שהכלכלה מאטה כולם כבר מבינים. אך מה זה אומר במבט קדימה? העובדה שתוואי העלאת הריבית בארה״ב הולך ומתרחק משמעותה שהדולר כנראה יישאר חלש. מטבע אמריקאי רפה תומך במחירי סחורות גבוהים יותר, כך שנראה כי אחרי הרגיעה בסחורות בחודש האחרון הם עשויים לחזור לעלות. במידה מסוימת אפשר לראות כי גם השוק סבור כך - ציפיות האינפלציה הפסיקו לרדת, מה שאומר כי השוק לא צופה שההאטה בצמיחה תביא לעוד ירידת מדרגה באינפלציה וזאת ככל הנראה בגלל שמחירי הסחורות לא ימשיכו לרדת. יכולים להעיד על כך לדוגמה מחירי הנפט, שהצליחו להישאר במשך כל השבוע מעל רף ה-100 דולר לחבית למרות נתוני המקרו המאכזבים .

בניגוד למגמה העולמית, בשוק המקומי דווקא הורגשה ירידה בציפיות האינפלציה בעקבות העלאת הריבית בשבוע החולף. נראה כי הציפיות האלה היו הסיבה המרכזית להעלאת הריבית, כי כל הסיבות האחרות שעליהן הצביע בנק ישראל היו נכונות גם בחודש שעבר. סביבת האינפלציה הגבוהה, הצמיחה המהירה במשק והמשך עליית מחירי הדירות התקיימו כמובן גם באפריל (כאשר בנק ישראל החליט שלא להעלות את הריבית), במידה רבה אף יותר, ודווקא התמתנו מעט בחודש האחרון .