שרותים
חדשות 
 

 


הדירות בישראל יקרות מדי

 

מחקר: הדירות בישראל יקרות מדי ל-70% מהציבור
חוקרים מהטכניון: רק שלושת העשירונים העליונים יכולים לקחת משכנתא במימון של 60% - ולעמוד בהחזרים(The marker 29.5.11 )
 
 
רק 30% ממשקי הבית בישראל יכולים לרכוש דירה בשיעורי משכנתא והחזרי משכנתא סבירים - כך עולה ממחקר שנערך בטכניון. על פי המקובל, מימון בשיעור סביר לדירה הוא כ-60% ממחירה, והחזר משכנתא חודשי סביר, אינו עולה על 30% מגובה ההכנסה הפנויה. כשמעלים את שיעור המימון ל-80% משווי דירה ממוצעת, כמחצית ממשקי הבית יכולים לרכוש דירה ולשלם החזר חודשי שאינו עולה על 30% מההכנסה החודשית.
על פי המקובל, מימון בשיעור סביר הוא כ-60% ממחיר דירה ממוצעת בישראל (כמיליון שקל) והחזר משכנתא חודשי סביר, אינו עולה על 30% מגובה ההכנסה הפנויה. באוקטובר אשתקד נקט נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, צעדים להגבלת המשכנתאות והקשיח את המדיניות כלפי אלה שלוקחים משכנתא גבוהה מ-60%.
המחקר בחן רכישת דירה בישראל בשיעור משכנתא של 60% משוויה - ולטענתו רק שלושת העשירונים העליונים של משקי הבית, יוכלו במקרה כזה, לא לחרוג בהוצאות הדיור מ-30% מההכנסה. בשבעת העשירונים הנותרים, ייאלצו לשלם החזרים חודשיים של יותר מ-30% מההכנסה החודשית.
לעומת זאת, טוען המחקר, כשמעלים את שיעור המימון ל-80% משווי דירה ממוצעת, כמחצית ממשקי הבית יכולים לרכוש לעצמם דירה ולשלם החזר חודשי שאינו עולה על 30% מההכנסה החודשית.
"ממצאים אלה מצביעים על הצורך לבחון רפורמה מרחיקת לכת שתשנה באופן דרסטי את היכולת של משקי הבית להשיג יחידת דיור בבעלות בישראל", כותבים החוקרים במסקנותיהם. "שינוי המגמה דורש מדיניות חדשה שתטפל באופן שורשי הן בצד ההיצע והן בצד הביקוש של שוק הדיור, שתייצר פוטנציאל למשקי בית בכל שכבות ההכנסה להשיג יחידת דיור, ובכך תבלום תהליכים מתמשכים של אי שוויון וסגרגציה סוציו-כלכלית".